نکاتی که علاقه مندان به بازی سازی باید به آن‌ها توجه کنند

بازی‌سازی فرایندی پیچیده،‌ ظریف، هیجان‌انگیز و صد البته طاقت فرسایی است که هر کسی نمی‌تواند به راحتی وارد آن شده و به موفقیت برسد. با این شرایط آیا باز هم می‌توانیم بازی‌ساز شویم؟

خرید گیفت کارت
می‌خواهم بازی‌ساز شوم! جمله‌ای که زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد و کمتر به آن پرداخته می‌شود. همه ما می‌دانیم به طور دقیق شغلی با عنوان بازی‌ساز در هیچ کجای دنیا وجود ندارد و این اصطلاح رایج بیشتر معطوف به این است که مثلا شخص مورد نظر ما می‌خواهد در آینده وارد فرایند بازی‌سازی بشود. مسئولیت‌ها در فرایند بازی‌سازی بسیار پراکنده و متفاوت است و معدود بازی موفقی را می‌توان پیدا کرد که یک نفر سازنده‌ی آن باشد.

بازی‌های مستقل هم اگرچه سازندگان محدودی دارند ولی سازندگان معمولا در فرایند ساخت بازی مجبورند از کمک دیگران در ساخت موسیقی و … کمک بگیرند. حتی بازی بسیار موفق Minecraft هم با اینکه در ابتدا توسط یک نفر (Markus “Notch” Persson) توسعه پیدا کرده بود سرانجام مجبور به استفاده از توانایی دیگران برای توسعه‌ی کامل خود شد اما خب به هر حال کار که نشد ندارد و ما هم آن را کاملا رد نمی‌کنیم!

روزی یکی از دوستان پرسید که برای بازی سازی به غیر از انیمیشن سازی و کد نویسی چه چیز دیگری هم لازم است؟ بد نیست برای پاسخ به این سوال نگاهی به بخشی از فهرست مشاغلی که استودیوی Respawn، سازنده‌ی بازی زیبای Titanfall برای جذب نیرو منتشر کرده است بیاندازیم:

مشاهده می‌کنید که این استودیوی خوشنام برای ۳۰ تخصص مختلف درخواست داده است و البته می‌دانیم که این موارد همه‌ی مهارت‌های موجود را شامل نمی‌شود. شاید بتوان آنان را در دسته‌های بزرگ‌تری هم فهرست بندی کرد ولی اهل فن خوب می‌دانند که مثلا برنامه‌نویسی گرافیک با برنامه‌نویسی ابزار یا هوش مصنوعی چقدر متفاوت است. برای همین اولین توصیه به علاقمندان بازی‌سازی این است که هیچ گاه به دنبال یادگیری شمار زیادی از مهارت‌ها نروید و از همین حالا آینده‌ و جایگاه خود در صنعت بازی‌سازی را مشخص نمایید. البته با کوچک شدن بازی‌ها و استودیوهای بازی‌سازی بسیاری از این مهارت‌ها با هم ادغام، حذف و سرانجام محدود می‌شوند ولی در انتها باز هم سرشاخه‌های موجود خود دنیایی از مهارت و موضوعات مختلف را شامل می‌شود. بد نیست بدانید که بزرگان این صنعت هم آدم‌هایی همه فن حریف نبودند و روی موارد مشخصی تمرکز داشته‌اند.